pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur?

Denizli iline bağlı olan Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir.

Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C° arasında değişen 17 ayrı sıcak su kaynak alanı bulunmaktadır.Kaynağı, antik devirlerden beri bir çok medeniyet tarafından kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır.

pamukkale travertenleri

pamukkale travertenleri

Katmanlı havuzlarda çökelmek de olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir ve zaman geçtikçe sertleşip traverten oluşturmaktadır. Ancak ziyaretçiler tarafından katmanlar üzerinde gezilmesi ve oynanması durumunda daha henüz yumuşak haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine ve çökelmeden bozulmasına sebep olmaktadır

Denizli´nin turistik önemi travertenleriyle ünlü Pamukkale´den gelmektedir.Bu sebepten turizm açısından da ülkemize faydası dokunuyor.

Eşsiz travertenleri oluşturan ve şifa veren suların iyi kullanılmaması bu doğa harikası için tehlike çanları çalmasına neden oluyordu. Son yıllarda alınan önlemlerle travertenler yeniden eski beyazlığına başladı. Yazın serin, kışın ılık olan ve termal olarak yararlanılan suyun, travertenlerin yanında tarihsel zenginliği de büyük Pamukkale´nin.

Gidip görebilmeniz ve eşsiz manzara ile sizinde karşılaşabilmeniz dileğiyle…

Arama motoru:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>