Dünyanın 7 harikası nelerdir nerededir

Bu yazımızda dünyanın 7 harikasının tamamından kısaca bahsedeceğiz.Bundan sonraki yazılarda ise dünyanın 7 farklı harikasını tek tek detaylı olarak anlatacağım.Dünyanın 7 harikasının nerede olduğunu , neler olduğunu kısaca bu yazıdan inceleyebilirsiniz.Dünyanın 7 harikasının tamamı insanoğlu tarafından inanılması güç bir şekilde inşa edilmiştir.Bu yapıtlar çok devasa büyük boyuttaki yapıtlardır.

Petra antik kenti, Çin seddi, Kurtarıcı İsa Heykeli,Machu Picchu Antik Kenti, Chichen Itza Antik Kenti., Roma Kolezyumu gibi dünyanın 7 harikasından kısaca bahsediyoruz.


Petra Antik kenti Ürdün Dünya’nın yedi harikasından biri..
Petra Antik Kenti, Ürdün: Aqaba Körfezi’nden Ölü Deniz’e kadar uzanan kırmızı dağlarda oyularak yapılmış ve UNESCO tarafında Dünya Mirası sit alanı kabul edilen bu yapı yarım-kabartma heykeltıraşçılık ve mimarinin şaheseri olarak görülmektedir. Bu yapının kökeni bilinmemektedir. Ancak bu sit alanından Ölü Deniz süs yazılarında bahsedilmektedir. Kaya yerleşimlerin Nebatiler olarak bilinen Sami kavmiyle ortaya çıktığı sanılmaktadır.

Çin Seddi Dünya’nın yedi harikası..
Çin Seddi: Efsanevi Çin Seddi uzaydan görülebilen tek insan yapımı nesnedir. Aslında bu kısmen kurgusal kısmen gerçektir. Ming Hanedanlığı zamanında güçlendirilen 1,500 mil uzunluğundaki set uzaydaki alçak yörüngeden görülebilmektedir. Tabi şehir, demir yolu ve benzeri diğer insan yapımı şeyler uzaydan görülebiliyor. Ama daha yüksekten astronotların söylediğine göre insan yapımı hiçbir şey görülmemektedir. Ancak Çin Seddi Çin’deki en çok ziyaret edilen önemli turistik yerlerden biridir.

Kurtarıcı İsa heykeli Corcodova..
Kurtarıcı İsa Heykeli, Corcovado: Rio de Janerio’ya bakan Corcovado Dağı üzerinde yer almaktadır. İsa Mesih Heykeli Heitor da Silva Costa adlı bir Brezilyalı tarafından tasarlanmış ve Paul Landowski adındaki bir Fransız tarafından yapılmıştır. 1931 yılında resmi olarak açılan heykel Brezilya’nın dini simgesidir.

Machu Picchu Antik Kenti: Eski zamanların “İncas’ın Kayıp Şehri” 8,000 fit yükseklikte Peruvian Dağı üzerinde yer alır. Inca medeniyetinin zirvesini temsil eder ve dünyanın en yok yerleşilen önemli şehridir. 1450 yılında inşa edilmiştir fakat bir yüzyıl sonra İspanyolların gelişin kadar bir şehir olarak ayakta kalmıştır. UNESCO’nun Dünya Mirası sit alanları içinde yer almaktadır. Şimdi dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir ve bu yapının korunması bir takım tartışmalara sebep olmaktadır.


Chichen Itza Antik Kenti…
Chichen Itza Antik Kenti: 6. yüzyılda Mayalılar Yucatan’da ‘İtza Nehri Ağzı’ adı verdikleri bir piramit inşa etmişlerdir. Bu şehir Maya İmparatorluğu’nun başkentiydi ve pre-Columbian döneminin arkeolojik şaheserlerinden biri sayılmaktadır. En ünlü tapınak Kukulkan Tapınağı’dır ve bu tapınağın bir diğer adı ise El Castillo’dur. Kukulkan Quetzalcoatl tanrısına verilen bir Maya ismidir.


Roma Kolezyumu: Dünyanın en muhteşem turistik yerlerinden biri olan Roma Kolezyumu Roma’da inşa edilen devasa arenaların en büyüğüdür. Flavian Amphitheater olarak da bilinen bu amfiteatrın yapımı İmparator Vespasian tarafından başlatılmış ve milattan sonra 80 yılında Titus tarafından bitirilmiştir. Bu amfiteatr en parlak dönemlerinde imparatorun locasına ek olarak 50,000 kişi almaktaydı.

Machu Picchu Antik Kenti..Dünya’nın yedi harikasından biri.. Roma Kolezyumu..Roma Coolesium..

Taç Mahal: Yeni bir yapı olmamasına rağmen en güzel diye adlandırabileceğimiz Taç Mahal’den başka bir harika düşünebilir misiniz? Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan bu tarihi güzellik Babür İmparatorluğu’nun hükümdarı Şah Cihan tarafından karısı Mümtaz Mahal’ın anısına yaptırılmıştır. Bu da Taç Mahal’i sevgiliye verilebilecek mermerden yapılmış en romantik hediye yapmaktadır. Taç Mahal UNESCO’nun dünya mirası sit alanlarından biridir ve Hindistan’da Babür İmparatorluğu dönemi mimarisinin cevheri olarak adlandırılmaktadır.

Arama motoru:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>